Joint parliamentary bodies
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Parliament of Romania > Friendship groups > Norvegia Versiunea pentru printare

Friendship parliamentary group with Norway

 Position Full name Member Groupsince
1. Chairperson Donțu Ovidiu Liviu senator PSD
2. Vice-Chairperson Badea Viorel Riceard
since 16 jun. 2015
senator PNL 16 jun. 2015
3. Secretary Cristea Aurelia deputy PSD
4. Members Blănariu Valentin deputy PSD
5.   Cadăr Leonard senator PSD
6.   Dumbrăvanu Paul deputy PNL
7.   Florea Damian deputy ALDE
8.   Ghișe Ioan senator PLC
9.   Guran Virgil deputy PNL
10.   Iancu Iulian deputy PSD
11.   Ionescu George deputy PNL
12.   Mocanu Victor senator -
13.   Nasta Nicolae senator PLC
14.   Nosa Iuliu deputy PSD
15.   Rădulescu Romeo deputy - 16 jun. 2014
16.   Stan Ioan deputy PSD
17.   Tiuch Cătălin deputy PSD
18.   Zaharcu Neviser deputy -

Former members of the group bureau:

 Position Full name Member Group
1. Vice-Chairperson Dobra Dorin-Mircea
until 16 jun. 2015
senator PNL

Former members of the group:

  Full name Member Groupuntil
1. Dobra Dorin-Mircea senator PNL 16 jun. 2015
2. Pataki Csaba senator UDMR 1 jul. 2016
3. Vreme Valerian deputy UNPR 16 jun. 2014
4. Blăjuț Viorel-Ionel deputy - 28 nov. 2016

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 9 april 2020, 17:11
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro