Comisie permanentă

Aprobare componență: 05.12.1996

Domenii de activitate

probleme și programe de politică externă a României; dialogul bilateral cu comisiile similare ale parlamentelor altor state și ale organismelor parlamentare internaționale; avizarea tratatelor, conventiilor și altor instrumente internaționale la care aderă România; audierea persoanelor propuse a fi numite în functia de ambasador al României în străinătate, în urma căreia dă un aviz consultativ.

Activitate parlamentară

Calendar lunar ședințeDocumente: 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2002 2001 2000 1999 1998 1997

Vizualizare

Pagina cu fotografii

Camera Deputaților

Legislatura 1996-2000

Comisia pentru politică externă

Funcția Deputatul Grupul
parlamentar
Membru al
comisiei din data
1. Președinte Boștinaru Victor USD-PD  
2. Vicepreședinți Ceaușescu Gheorghe Dan Nicolae
vicepreședinte din 2 feb. 2000
PNȚCD  
3.   Neagu Romulus PDSR  
4. Secretari Dorian Dorel Minoritati  
5.   Pop Iftene PNȚCD  
6. Membri Antonescu George Crin Laurențiu PNL  
7.   Baciu Mihai USD-PD  
8.   Bot Octavian neafiliat  
9.   Cunescu Sergiu USD-PSDR  
10.   Dan Matei-Agathon PDSR  
11.   Dorin Mihai PNȚCD  
12.   Dugulescu Petru PNȚCD  
13.   Galic Lia-Andreia neafiliat 25.09.1997
14.   Gherasim Ion-Andrei PNȚCD  
15.   Glăvan Ștefan USD-PD  
16.   Kónya-Hamar Sándor UDMR 07.09.2000
17.   Meșca Sever PRM  
18.   Mihăilescu Petru Șerban PDSR 07.09.2000
19.   Mogoș Ion PNL  
20.   Pavel Lavinia USD-PD 18.09.2000
21.   Pârgaru Ion PDSR  
22.   Popa Daniela neafiliat  
23.   Raica Florica Rădița PNȚCD 02.10.1997
24.   Severin Adrian neafiliat 05.02.1998
25.   Sonea Ioan PRM  
26.   Szilágyi Zsolt UDMR  
27.   Vintilă Dumitru Mugurel neafiliat  

Foști membri ai biroului comisiei

Funcția Deputatul Grupul
parlamentar
Membru al biroului
până în data
1. Vicepreședinți Rațiu Ion PNȚCD 17.01.2000

Foști membri ai comisiei

Deputatul Grupul
parlamentar
Membru comisiei
din data până în data
1. Budeanu Radu USD-PD   25.12.1997
2. Dunca Tudor Gavril PNȚCD   02.09.1997
3. Ghibernea Dan PDSR   22.02.2000
4. Kelemen Atilla-Béla-László UDMR   17.09.1998
5. Mihăilescu Petru Șerban PDSR   05.10.1998
6. Petrovici Silvia PNȚCD 25.09.1997 25.10.1999
7. Rațiu Ion PNȚCD   17.01.2000