Comisie permanentă

Aprobare componență: 22.12.2004

Domenii de activitate

raporturile individuale de muncă (contractul individual de muncă, timpul de lucru, concediile, protecția muncii, sistemul de salarizare, jurisdicția muncii, statutul juridic al femeii salariate); raporturile colective de muncă (negocierea colectivă, contractul colectiv de muncă, jurisdicția conflictelor colective de muncă); statutul juridic al sindicatelor și al organizațiilor patronale; sistemul asigurărilor sociale (pensii, indemnizații, ajutor de șomaj, alocație de stat); asistența socială (ajutoare materiale, gratuități); ajutoare materiale pentru persoane defavorizate: bătrâni, persoane handicapate, minori și altele; problematica ocupării forței de muncă.

Activitate parlamentară

Calendar lunar ședințeȘedințe: 2008 2007 2006 Documente: 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999 1998 1997

Vizualizare

Pagina cu fotografii

Camera Deputaților

Legislatura 2004-2008

Comisia pentru muncă și protecție socială

Functia Deputatul Grupul
parlamentar
Membru al
comisiei din data
1. Președinte Barbu Gheorghe
președinte din 1 mai 2007
PD-L  
2. Vicepreședinți Mînzînă Ion PC  
3.   Sârbu Marian PSD  
4. Secretari Kerekes Károly UDMR  
5.   Todoran Pavel
secretar din 28 iun. 2006
PSD  
6. Membri Boșneac Valentin Samuel PNL 06.02.2007
7.   Chiș Filonaș PSD  
8.   Cindrea Ioan PSD  
9.   Coșea Dumitru Gheorghe Mircea PD-L 08.09.2005
10.   Duțu Stelian PD-L  
11.   Furo Iuliu Ioan PRM  
12.   Hogea Vlad Gabriel PC 10.03.2008
13.   Iliescu Valentin Adrian PD-L  
14.   Miuțescu Gheorghe Adrian PNL  
15.   Mocănescu Coloros Dan Constantin neafiliat  
16.   Nedelcu Gabriela PSD  
17.   Stativă Irinel Ioan PSD 18.09.2006
18.   Vasil Mihaela Adriana PD-L 08.09.2008
19.   Voicu Mihai Alexandru PNL 05.10.2005

Fosti membri ai biroului comisiei

Functia Deputatul Grupul
parlamentar
Membru al biroului comisiei
din data pâna în data
1. Președinte Barbu Gheorghe PD-L   22.02.2005
2.   Duțu Stelian PD-L 22.02.2005 01.05.2007
3. Secretari Plumb Rovana PSD   15.05.2006

Fosti membri ai comisiei

Deputatul Grupul
parlamentar
Membru comisiei
din data pâna în data
1. Bruchental-Pop Ionela PD-L 28.02.2005 08.09.2008
2. Crăciunescu Grigore PNL   13.09.2005
3. Giurescu Ion PSD 14.02.2005 28.06.2006
4. Mănăstireanu Vladimir Alexandru PSD 22.05.2006 26.06.2007
5. Petrea Constantin PD-L   14.02.2005
6. Plumb Rovana PSD   15.05.2006
7. Rușanu Dan Radu PNL 21.02.2005 08.09.2005
8. Vălean Adina Ioana PNL   06.02.2007