Comisie permanentă

Număr membri: 19-25

Domenii de activitate

probleme și programe de politică externă a României; dialogul bilateral cu comisiile similare ale parlamentelor altor state și ale organismelor parlamentare internaționale; avizarea tratatelor, conventiilor și altor instrumente internaționale la care aderă România; audierea persoanelor propuse a fi numite în functia de ambasador al României în străinătate, în urma căreia dă un aviz consultativ.

Activitate parlamentară

Calendar lunar ședințeȘedințe: 2012 2011 2010 2009 2006 Documente: 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2002 2001 2000 1999 1998 1997

Vizualizare

Pagina cu fotografii

Camera Deputaților

Legislatura 2008-2012

Comisia pentru politică externă

Funcția Deputatul Grupul
parlamentar
Membru al
comisiei din data
1. Președinte Borbély László
președinte din 9 mai 2012
UDMR 08.05.2012
2. Vicepreședinți Mitrea Manuela PSD  
3.   Rogin Marius PD-L  
4. Secretari Buciuta Ștefan Mino.  
5.   Popoviciu Alin Augustin Florin PD-L  
6. Membri Blaga Iosif Veniamin PD-L  
7.   Bot Octavian PNL 07.06.2011
8.   Budurescu Daniel-Stamate PNL  
9.   Farago Petru UDMR 08.02.2010
10.   Ganț Ovidiu Victor Mino.  
11.   Niculescu Duvăz Bogdan Nicolae PSD  
12.   Niculescu-Mizil Ștefănescu Oana neafiliat  
13.   Oajdea Daniel Vasile neafiliat  
14.   Ponta Victor-Viorel PSD 08.03.2011
15.   Pop Georgian PSD 08.03.2011
16.   Popescu-Tăriceanu Călin Constantin Anton PNL  
17.   Stroe Ionuț-Marian PNL 08.03.2011
18.   Uricec Eugen Constantin PSD 24.05.2011
19.   Voicu Mihai Alexandru PNL  
20.   Voinescu-Cotoi Sever PD-L  
21.   Zătreanu Dan-Radu PD-L 08.03.2011

Foști membri ai biroului comisiei

Funcția Deputatul Grupul
parlamentar
Membru al biroului comisiei
din data până în data
1. Președinte Borbély László UDMR   22.12.2009
2.   Korodi Attila UDMR 02.02.2010 08.05.2012

Foști membri ai comisiei

Deputatul Grupul
parlamentar
Membru comisiei
din data până în data
1. Borbély László UDMR   22.12.2009
2. Bot Octavian PNL   24.05.2011
3. Dumitrache Ileana Cristina PSD   08.09.2010
4. Edler András György UDMR   08.02.2010
5. Iacob Ridzi Monica Maria neafiliat 08.02.2010 08.03.2011
6. Iftime Dragoș-Adrian PD-L 20.10.2009 19.03.2012
7. Korodi Attila UDMR 22.12.2009 08.05.2012
8. Mihălcescu Carmen-Ileana PSD   08.02.2010
9. Năstase Adrian PSD   20.06.2012
10. Neculai Marius neafiliat   04.03.2009
11. Olteanu Bogdan PNL   21.04.2009
12. Popa Daniela PSD   01.02.2010
13. Spînu Teodor-Marius PD-L 19.10.2009 08.02.2010
14. Vișan Gelu PD-L   23.11.2010