Comisie permanentă

Număr membri: 11-17

Domenii de activitate

drepturile omului și ale cetățeanului; problemele minorităților; libertatea de conștiință; problemele cultelor religioase; libertatea de exprimare prin alte mijloace decât prin presă.

Subcomisii

Subcomisia parlamentară pentru romiSubcomisia pentru demnitate umanăSubcomisia pentru egalitate de tratament și nediscriminareSubcomisia pentru monitorizarea respectarii drepturilor persoanelor private de libertate

Activitate parlamentară

Calendar lunar ședințeȘedințe: 2016 2015 2014 2013 2012 Documente: 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999 1998 1997

Vizualizare

Pagina cu fotografii

Activități

Comunicate de presaGalerie foto

Evenimente

20152014

Camera Deputaților

Legislatura 2012-2016

Comisia pentru drepturile omului, culte și problemele minorităților naționale

Functia Deputatul Grupul
parlamentar
Membru al
comisiei din data
1. Președinte Ibram Iusein
președinte din 22 mar. 2016
Minoritati 16.03.2016
2. Vicepreședinți Ciofu Tamara-Dorina
vicepreședinte din 25 mar. 2013
PSD  
3.   Ciuhodaru Tudor
vicepreședinte din 6 noi. 2013
PSD 08.10.2013
4.   Teodorescu Ioan Viorel
vicepreședinte din 26 mai 2015
PNL 20.05.2015
5. Membri Cernea Remus-Florinel neafiliat  
6.   Lubanovici Mircea PNL  
7.   Păun Nicolae Minoritati  
8.   Tănăsescu Claudiu-Andrei ALDE 27.05.2014
9.   Udrea Elena Gabriela neafiliat 27.05.2014
10.   Voicu Mihai Alexandru PNL  
11.   Zgonea Valeriu Ștefan neafiliat 22.06.2016

Fosti membri ai biroului comisiei

Functia Deputatul Grupul
parlamentar
Membru al biroului comisiei
din data pâna în data
1. Președinte Păun Nicolae Minoritati   22.03.2016
2. Vicepreședinți Dîrzu Ioan PSD   19.03.2013
3.   Marian Ion Cristinel UNPR   06.11.2013
4.   Steriu Valeriu-Andrei UNPR 03.03.2015 20.05.2015
5. Secretari Kereskényi Gábor UDMR 09.06.2015  
6.   Markó Attila-Gabor UDMR   01.04.2015
7.   Roman Ioan Sorin PSD 20.12.2012 28.11.2016

Fosti membri ai comisiei

Deputatul Grupul
parlamentar
Membru comisiei
din data pâna în data
1. Căprar Dorel-Gheorghe PSD   04.02.2014
2. Culețu Dănuț PNL   08.05.2013
3. Dîrzu Ioan PSD   19.03.2013
4. Holban Titi PSD 03.06.2014 11.03.2015
5. Kereskényi Gábor UDMR 27.05.2015 07.07.2016
6. Marian Ion Cristinel UNPR   11.03.2014
7. Markó Attila-Gabor UDMR   01.04.2015
8. Motreanu Dan-Ștefan PNL   17.09.2014
9. Nicoară Romeo Florin PNL   19.03.2013
10. Roman Ioan Sorin PSD   28.11.2016
11. Steriu Valeriu-Andrei UNPR 25.02.2015 20.05.2015
12. Stroe Radu PSD   09.02.2015
13. Tănăsescu Claudiu-Andrei ALDE   08.04.2014