Comisie permanentă

Număr membri: 11-25

Domenii de activitate

drepturile omului și ale cetățeanului; problemele minorităților; libertatea de conștiință; problemele cultelor religioase; libertatea de exprimare prin alte mijloace decât prin presă.

Subcomisii

Subcomisia pentru minoritatea maghiarăSubcomisia pentru protecția și promovarea drepturilor persoanelor vârstniceSubcomisia antidiscriminareSubcomisia pentru respectarea și apărarea drepturilor și libertăților cetățenilor români aparținând minorității rome

Date de contact

Tel: 021.414.1120, 021.414.1121Fax: 021.414.1121Email: cp05@cdep.ro

Activitate parlamentară

Calendar lunar ședințeȘedințe: 2019 2018 2017 2016 Documente: 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999 1998 1997

Vizualizare

Pagina cu fotografii

Activități

Comunicate de presaGalerie foto

Camera Deputaților

Legislatura 2016-prezent

Comisia pentru drepturile omului, culte și problemele minorităților naționale

Functia Deputatul Grupul
parlamentar
Membru al
comisiei din data
1. Președinte Ibram Iusein Minoritati  
2. Vicepreședinți Vasile Daniel Minoritati  
3. Secretari Vlad Sergiu Cosmin
secretar din 13 iun. 2017
USR 30.05.2017
4. Membri Andrei Alexandru-Ioan PNL 12.06.2019
5.   Banias Mircea Marius PRO Europa 20.03.2019
6.   Benkő Erika UDMR  
7.   Dobre Mircea-Titus PRO Europa 13.06.2018
8.   Huncă Mihaela PRO Europa 14.11.2018
9.   Kulcsár-Terza József-György UDMR  
10.   Marica Petru-Sorin PRO Europa 07.05.2019
11.   Meiroșu Marilena-Emilia PRO Europa 13.06.2018
12.   Mocioalcă Ion PRO Europa 13.02.2019
13.   Nechifor Cătălin-Ioan PRO Europa 30.05.2018
14.   Petric Octavian PRO Europa 13.02.2019
15.   Săftoiu Ana Adriana PNL  
16.   Văcaru Alin Vasile PRO Europa 13.06.2018

Fosti membri ai biroului comisiei

Functia Deputatul Grupul
parlamentar
Membru al biroului
pâna în data
1. Vicepreședinți Ciofu Tamara-Dorina PSD 20.03.2019
2. Secretari Manole Petre-Florin PSD 13.02.2019
3.   Prună Cristina-Mădălina USR 25.04.2017

Fosti membri ai comisiei

Deputatul Grupul
parlamentar
Membru comisiei
din data pâna în data
1. Bănicioiu Nicolae PRO Europa 13.06.2018 12.06.2019
2. Ciofu Tamara-Dorina PSD   20.03.2019
3. Cocoș Vasile PSD   07.03.2017
4. Cucșa Marian-Gheorghe ALDE   01.02.2017
5. Cupă Ion ALDE 01.02.2017 13.06.2017
6. Duruș Vlad-Emanuel USR   07.11.2017
7. Halici Nicușor PSD   16.05.2017
8. Hărătău Elena PSD 12.09.2018 12.12.2018
9. Ionescu George PNL   04.04.2018
10. Manole Petre-Florin PSD   13.02.2019
11. Petrea Gabriel PSD   07.05.2019
12. Peța-Ștefănescu Eliza-Mădălina PSD   24.10.2017
13. Podașcă Gabriela-Maria PRO Europa 13.06.2018 12.06.2019
14. Prună Cristina-Mădălina USR   25.04.2017
15. Stroe Ionuț-Marian PNL 01.02.2017 16.05.2018
16. Șarapatin Elvira PSD   12.12.2018
17. Vasilică Radu Costin PSD 21.02.2018 24.10.2018
18. Vîrză Mihăiță PSD   13.09.2017