Urmarirea procesului legislativ

Camera Deputatilor

Pl nr. 301/2001

Propunere legislativă pentru modificarea și completarea Legii nr.94/1992 privind organizarea și funcționarea Curții de Conturi a României.

Nr. înregistrare:
- Camera Deputatilor:301/23.05.2001
- Senat:L385/25.09.2001
Procedura legislativa:cf. Constitutiei din 1991
Prima Camera:Camera Deputatilor
Tip initiativa:Propunere legislativa
pentru modificarea L. nr. 94/1992
Caracter: organic
Procedura de urgenta:da
Stadiu: Lege 77/2002
LEGE pentru modificarea și completarea Legii nr.94/1992 privind organizarea și funcționarea Curții de Conturi
Initiator:5 deputati+senatori, din care:
deputati - PSD:Gaspar Acsinte, Hrebenciuc Viorel, Mihăilescu Petru Șerban
senatori - PSD:Cozmâncă Octav, Tărăcilă Doru Ioan
Consultati:
Format PDF - 590 kb Expunerea de motive
Format PDF - 1741 kb Forma inițiatorului
mai multe documente la caseta electronica a deputatului

Derularea procedurii legislative

Data       Actiunea
CD
23.05.2001     înregistrat la Camera Deputatilor pentru dezbatere
      prezentare în Biroul Permanent al Camerei Deputatilor
Format PDF - 128 kbAdresa inițiatorului
      Comitetul ordinii de zi aproba cererea procedurii de urgenta solicitată de liderul grupului parlamentar al PDSR.
      solicitare aviz de la Consiliul Legislativ
termen: 28-05-2001
28.05.2001     trimis pentru raport la:
Comisia pentru buget, finanțe și bănci
      trimis pentru aviz la:
Comisia juridică, de disciplină și imunități
      primire aviz de la Consiliul Legislativ
30.05.2001     primire raport de la:
Comisia pentru buget, finanțe și bănci
04.06.2001     înscris pe ordinea de zi a plenului Camerei Deputatilor
05.06.2001     dezbatere în plenul Camerei Deputatilor
consultati stenograma sedintei
19.06.2001     dezbatere în plenul Camerei Deputatilor(amânarea votului final)
consultati stenograma sedintei
11.09.2001     adoptata de Camera Deputatilor
consultati stenograma sedintei
Format PDF - 2765 kbForma adoptată de Cameră
SE
25.09.2001     Înregistrat la Senat pentru dezbatere cu nr.L385 (adresa nr.plx301/2001/24/09/2001)
expunerea de motive la inițiativa legislativă expunerea de motive la inițiativa legislativă
forma inițiatorului forma inițiatorului
adresa de înaintare a inițiativei legislative pentru dezbatere adresa de înaintare a inițiativei legislative pentru dezbatere
26.09.2001     trimis pentru raport la Comisia juridică, de numiri, disciplină, imunități și validări (TERMEN: 03/10/2001)
      trimis pentru raport la Comisia pentru buget, finanțe, activitate bancară și piață de capital (TERMEN: 03/10/2001)
19.10.2001     Comisia pentru buget, finanțe, activitate bancară și piață de capital depune raportul cu nr. 571-FAVORABIL cu amendamente
raportul comisiei sesizate în fond raportul comisiei sesizate în fond
      Comisia juridică, de numiri, disciplină, imunități și validări depune raportul cu nr. 1088-FAVORABIL cu amendamente
raportul comisiei sesizate în fond raportul comisiei sesizate în fond
25.10.2001     înscris pe ordinea de zi a plenului Senatului
29.10.2001     dezbateri generale
      adoptat de Senat cu modificări; urmează mediere (nr. voturi: DA= 99 NU=14 AB=1)
01.11.2001     trimis la comisia de mediere, pentru raport
PA
05.11.2001     trimitere la comisia de mediere
CD
06.11.2001     plenul Camerei Deputatilor aproba componenta comisiei de mediere
consultati stenograma sedintei
SE
26.11.2001     plenul Senatului adoptă raportul comisiei de mediere (cu texte în divergen?ă) (nr. voturi: DA= 45 NU=22 AB=4) (poziția 5 din raportul comisiei de mediere)
CD
27.11.2001     dezbatere raport comisie de mediere în plenul Camerei Deputatilor(amânarea votului final)
consultati stenograma sedintei
18.12.2001     plenul Camerei Deputatilor adopta raportul comisiei de mediere
consultati stenograma sedintei
texte în divergență
PA
18.12.2001     rezolvarea textelor în divergenta, în sedinta comuna
21.12.2001     depunere la Secretarul general pentru exercitarea dreptului de sesizare asupra constitutionalitatii legii
27.12.2001     sesizare de neconstituționalitate
făcută de un număr de 58 deputați PNL și PD.
03.01.2002     trimitere la Presedintele României pentru promulgare
28.01.2002     promulgata prin Decret nr.111/2002
31.01.2002     devine Legea nr.77/2002
07.02.2002    
publicare lege în Monitorul Oficial nr.104/2002