You are here: Home page > Parliamentary bodies 2020-present > Chamber of Deputies > Standing Bureau Printable version
september 2021 - present

Ion-Marcel Ciolacu
Ion-Marcel Ciolacu
Chairman
since nov. 2021

Ana-Maria Cătăuță Vasile-Daniel Suciu Florin-Claudiu Roman Cristina-Mădălina Prună
Ana-Maria Cătăuță
Vice-Chairman
since nov. 2021
Vasile-Daniel Suciu
Vice-Chairman
since nov. 2021
Secretary
until nov. 2021
Florin-Claudiu Roman
PNL
Vice-Chairman
Cristina-Mădălina Prună
USR
Vice-Chairman

Alexandra Presură Cristian Buican Andrei-Răzvan Lupu Ovidiu Victor Ganț
Alexandra Presură
Secretary
since nov. 2021
Cristian Buican
PNL
Secretary
Andrei-Răzvan Lupu
USR
Secretary
Ovidiu Victor Ganț
Minoritati
Secretary

Mitică-Marius Mărgărit George-Cristian Tuță Dénes Seres Antonio Andrușceac
Mitică-Marius Mărgărit
Quaestor
since nov. 2021
George-Cristian Tuță
PNL
Quaestor
Dénes Seres
UDMR
Quaestor
Antonio Andrușceac
AUR
Quaestor
Former members of the Standing bureau:

Ludovic Orban Sorin Mihai Grindeanu Alexandru Rafila
Ludovic Orban
PNL
Chairman
until oct. 2021
Sorin Mihai Grindeanu
PSD
Vice-Chairman
until nov. 2021
Alexandru Rafila
PSD
Vice-Chairman
until nov. 2021

Marius-Constantin Budăi
Marius-Constantin Budăi
PSD
Quaestor
until nov. 2021

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 5 december 2021, 12:08
Telephone: +40213160300, +40214141111 Utilizator:
E-mail: webmaster@cdep.ro