You are here: Home page > Parliamentary bodies 2020-present > Parliament of Romania > Committees > OCDE Printable version
2020-present

Position Member of the Parliament Parliamentary
group
Member since
1. Chairperson Ciucă Nicolae-Ionel senator PNL  
2. Vice-Chairpersons Cristea Andi-Lucian deputy PSD  
3.   Prună Cristina-Mădălina deputy USR  
4. Secretaries Miklós Zoltán deputy UDMR  
5.   Vlașin Sorin senator PSD  
6. Members Anastase Roberta Alma senator PNL 19.04.2023
7.   Andrușceac Antonio deputy AUR 26.06.2023
8.   Antal István-Loránt senator UDMR 19.04.2023
9.   Coleșa Ilie-Alin deputy AUR  
10.   Corlățean Titus senator PSD  
11.   Cupșa Ioan deputy PNL  
12.   Dinică Silvia-Monica senator USR  
13.   Dinu Cristina-Elena deputy PSD  
14.   Dumitrescu Raluca Giorgiana deputy PSD  
15.   Firczak Iulius Marian deputy Minoritati  
16.   Ghera Giureci-Slobodan deputy Minoritati 19.04.2023
17.   Gorghiu Alina-Ștefania senator PNL  
18.   Ilie Victor deputy USR  
19.   Mateescu Sorin-Cristian senator AUR 19.04.2023
20.   Mircescu Ion-Narcis senator USR 19.04.2023
21.   Oprea Stefan-Radu senator PSD  
22.   Simonis Alfred - Robert deputy PSD  
23.   Știrbu Gigel-Sorinel deputy PNL  
24.   Toader Bogdan-Andrei deputy PSD 19.04.2023
25.   Tulbure Simina-Geanina-Daniela deputy Neafiliați 19.04.2023
26.   Turcan Raluca deputy PNL  
27.   Tuță George-Cristian deputy PNL  
28.   Zamfir Daniel-Cătălin senator PSD  

Former members of the committee
Member of the Parliament Parliamentary
group
Member of the committee
since until
1. Horga Maria-Gabriela deputy PNL 19.04.2023 20.12.2023
2. Simion George-Nicolae deputy AUR   26.06.2023

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 4 march 2024, 19:44
Telephone: +40213160300, +40214141111 Utilizator:
E-mail: webmaster@cdep.ro