Valentin-Ilie FĂGĂRĂȘIAN
Parliamentary activity in legislature 2020-present

DEPUTY
Constituency no.43 DIASPORA
start of the mandate: 21 december 2020 - HCD nr.70/2020

Political party:
PNL-National Liberal Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party 

Standing committees
Committee for Economic Policy, Reform, and Privatization (since mar. 2022)
The Committee for Romanian Communities Living Abroad - Vice-Chairperson
(since mar. 2022)
Committee for Labour and Social Protection (mar. 2021 - mar. 2022)
Committee for Economic Policy, Reform, and Privatization (until mar. 2021)

Parliamentary delegations:
Delegation to the Central European Initiative - Parliamentary Dimension  deputy

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Italian Republic  Secretary
 Friendship parliamentary group with United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland 
 Friendship parliamentary group with Republic of Venezuela 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Populara Bangladesh - since apr. 2023