Curriculum Vitae
Press releases
Photo gallery
Parliamentary activity
2020-present (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2016-2020 (dep.)
2012-2016 (sen.)
 
You are here: Home page > Legislature 2020-present > Chamber of Deputies > Ben-Oni Ardelean Versiunea pentru printare

Ben-Oni ARDELEAN
Parliamentary activity in legislature 2020-present

DEPUTY
Constituency no.37 TIMIS
start of the mandate: 21 december 2020 - HCD nr.70/2020

Political party:
PNL-National Liberal Party - until oct. 2023
 
Without adhesion to the political party for which he had run for election - since oct. 2023
 - until mar. 2024
PNL-National Liberal Party - since mar. 2024

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party - until oct. 2023
Non-attached Members - since oct. 2023
 - until mar. 2024
The parliamentary group of the National Liberal Party - since mar. 2024

Standing committees
Committee for Foreign Policy - Vice-Chairperson (until oct. 2023)
Committee for Defence Public Order, and National Security (dec. 2021 - mar. 2022)

Groupes parlementaires travaillants - joint

Parliamentary delegations:
Delegation to the NATO Parliamentary Assembly - until nov. 2023 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Korea - until dec. 2023 Chairperson
 Friendship parliamentary group with Serbia - until dec. 2023
 Friendship parliamentary group with Sultanate of Oman 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:6 (in 6 plenary sittings)
Legislative initiatives: 41, din care 17 promulgate legi
Questions & Interpellations: 2

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 14 july 2024, 1:17
Telephone: +40213160300, +40214141111 Utilizator:
E-mail: webmaster@cdep.ro