Eugen NICOLICEA
Parliamentary activity in legislature 2016-2020

DEPUTY
Constituency no.12 CALARASI
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:feb. - sep. 2019 - Vice-Chairman
 sep. 2018 - feb. 2019 

Political party:
PSD-Social Democratic Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party  Leader - until feb. 2017

Standing committees
Committee for Legal Matters, Discipline, and Immunities - Chairperson (jan. 2017 - oct. 2018)
Committee for Standing Orders - Chairperson

Special committees - joint

Inquiry committees - joint

Other commisions
Validation Committee

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Chile  Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with Republic of Korea 
 Friendship parliamentary group with Australia