Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2020-present (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
Links:
mihai.politeanu@cdep.ro
 
You are here: Home page > Legislature 2020-present > Chamber of Deputies > Mihai-Laurenşiu Polişeanu Versiunea pentru printare

Mihai-Laurenşiu POLIŞEANU
Parliamentary activity in legislature 2020-present

DEPUTY
Constituency no.31 PRAHOVA
start of the mandate: 21 december 2020 - HCD nr.70/2020

Political party:
USR-Union to Save Romania - until oct. 2022
 
Without adhesion to the political party for which he had run for election - since oct. 2022

Parliamentary group:
The parliamentary group of the USR PLUS - until oct. 2022
Non-attached Members - since oct. 2022

Standing committees
Committee for Education (since dec. 2021)
The Committee on European Affairs
Committee for Defence Public Order, and National Security (until dec. 2021)

Other commisions
Validation Committee

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Lithuania 
 Friendship parliamentary group with Netherlands 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:16 (in 16 plenary sittings)
Political declarations:12
Legislative initiatives: 131, din care 20 promulgate legi
Questions & Interpellations: 5
Motions: 9

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 23 april 2024, 3:35
Telephone: +40213160300, +40214141111 Utilizator:
E-mail: webmaster@cdep.ro