Pavel POPESCU
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2020-prezent

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.42 BUCUREȘTI
data validarii: 21 decembrie 2020 - HCD nr.70/2020
data încetarii mandatului: 11 octombrie 2023 - demisie - HCD nr.60/2023
înlocuit de: Mara Mareș

Formatiunea politica:
PNL-Partidul Național Liberal 

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Național Liberal - până în oct. 2023 Vicelider - până în feb. 2022

Comisii permanente
Comisia pentru apărare, ordine publică și siguranță națională (din feb. 2021) - Președinte (feb. - sep. 2022)
Comisia pentru tehnologia informației și comunicațiilor

Grupuri parlamentare de lucru comune
Grupul de Rugăciune al Parlamentului României

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Delegația Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a NATO - până în oct. 2023 supleant

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Norvegiei - până în oct. 2023 Președinte