SZILÁGYI Zsolt
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.5 BIHOR

Political party:
 
UDMR-The Democratic Alliance of Hungarians in Romania

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Democratic Alliance of Hungarians in Romania  Secretary - since feb. 1998
 - until sep. 1998
   Secretary - since sep. 1999

Standing committees
Committee for Foreign Policy

Standing committees - joint
The Committee for European Integration (may - oct. 1998)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with United Mexican States - since feb. 1997