Gheorghe ȘOLDAN
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2020-prezent

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.35 SUCEAVA
data validarii: 21 decembrie 2020 - HCD nr.70/2020

Formatiunea politica:
PSD-Partidul Social Democrat

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat 

Comisii permanente
Comisia pentru politică economică, reformă și privatizare - Secretar
Comisia pentru buget, finanțe și bănci (din dec. 2021)
Comisia pentru politică externă (din oct. 2022) - Vicepreședinte (din oct. 2022)

Comisii permanente comune
Comisia permanentă a Camerei Deputaților și Senatului privind Statutul deputaților și al senatorilor, organizarea și funcționarea ședințelor comune ale Camerei Deputaților și Senatului (din iun. 2022)

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Indonezia - din mai 2022
 - până în apr. 2023
 Vicepreședinte
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Democratică Congo 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Letonia - din apr. 2023
 Grupul parlamentar de prietenie cu Ucraina 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Lituania  Vicepreședinte
 Grupul parlamentar de prietenie cu Ungaria 

Biroul parlamentar:
  1. Suceava, Str. Meseriasilor nr. 2, jud. Suceava
  2. Campulung Moldovenesc, Calea Transilvaniei nr. 2, jud. Suceava