Cornel ȘTIRBEȚ
Parliamentary activity in legislature 2000-2004

DEPUTY
Constituency no.34 SIBIU
start of the mandate: 20 february 2001
replaces: Horia Mircea Rusu

Political party:
PNL-National Liberal Party

Parliamentary group:
Parliamentary group of the National Liberal Party 

Standing committees
Committee for Legal Matters, Discipline, and Immunities (since sep. 2001) - Secretary (since jun. 2002)
Committee for Labour and Social Protection (mar. - sep. 2001)
Committee for Foreign Policy (mar. 2001)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with the Former Yugoslav Republic of Macedonia 
 Friendship parliamentary group with Republic of Finland