Ion VELA
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2000-2004

SENATOR
ales senator în circumscriptia electorala nr.11 CARAȘ-SEVERIN

Membru al Biroului Permanent
în sesiunea parlamentara:sep. 2003 - feb. 2004 - Vicepreședinte
 feb. - sep. 2002 - Secretar
 sep. - dec. 2004 - Chestor

Formatiunea politica:
PD-Partidul Democrat - până în apr. 2004
 
independent  - din apr. 2004

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Democrat - până în mar. 2004 Secretar - din feb. 2004
 - până în mar. 2004
Senator neafiliat - din mar. 2004

Comisii permanente
Comisia pentru învățământ, știință, tineret și sport (din sep. 2001)
Comisia pentru sănătate publică

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Filipine 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Japonia