Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2020-present (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
Links:
dumitru.coarna@cdep.ro
 
You are here: Home page > Legislature 2020-present > Chamber of Deputies > Dumitru Coarnã Versiunea pentru printare

Dumitru COARNÃ
Parliamentary activity in legislature 2020-present

DEPUTY
Constituency no.12 CALARASI
start of the mandate: 21 december 2020 - HCD nr.70/2020

Political party:
PSD-Social Democratic Party - until apr. 2022
 
Without adhesion to the political party for which he had run for election - since apr. 2022
 - until jun. 2023
AUR- Alliance for the Union of Romanians - since jun. 2023
 - until feb. 2024
 
Without adhesion to the political party for which he had run for election - since feb. 2024

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party - until apr. 2022
Non-attached Members - since apr. 2022
 - until jun. 2023
The parliamentary group of the AUR - since jun. 2023
 - until feb. 2024
Non-attached Members - since feb. 2024

Standing committees
Committee on Equal Opportunities for Women and Men (since feb. 2022)
Committee for Labour and Social Protection (mar. 2022 - apr. 2023)
Committee for Defence Public Order, and National Security (until feb. 2022) - Secretary

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Malta 
 Friendship parliamentary group with the Republic of North Macedonia 
 Friendship parliamentary group with Netherlands 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:165 (in 107 plenary sittings)
Political declarations:49
Legislative initiatives: 44, din care 5 promulgate legi
Questions & Interpellations: 42
Motions: 5

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 23 april 2024, 5:36
Telephone: +40213160300, +40214141111 Utilizator:
E-mail: webmaster@cdep.ro