Eduard Raul HELLVIG
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2004-2008

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.5 BIHOR
pe listele Uniunii Naționale PSD+PUR
data validarii: 17 decembrie 2004 - HCD nr.36/2004

Formatiunea politica:
PUR-SL-Partidul Umanist din România (social-liberal) - până în mai 2005
când PUR-SL se transforma în
PC-Partidul Conservator - până în sep. 2008
PNL-Partidul Național Liberal - din sep. 2008

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Conservator - până în sep. 2008
Grupul parlamentar al Partidului Național Liberal - din sep. 2008

Comisii permanente
Comisia pentru apărare, ordine publică și siguranță națională - Secretar (oct. 2005 - sep. 2008)

Comisii de ancheta comune
Comisia parlamentară de anchetă pentru investigări și clarificări referitoare la activitatea ICE Dunărea

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Membru al Parlamentului European (vezi fisa personala) - până în noi. 2007 
- Grupul Alianța liberalilor și democraților pentru Europa
Delegația Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a NATO  membru

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Arabia Saudită 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Africa de Sud 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Irlanda