Curriculum Vitae
Comunicate de presă
Activitate parlamentară
2020-prezent (dep.)
inițiative legislative
întrebări și interpelări
moțiuni
luări de cuvânt în plen
luări de cuvânt în ședințele Biroului permanent
votul electronic
declarație de avere
declarație de interese
Legături:
ringo.damureanu@cdep.ro
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2020-prezent > Camera Deputaților > Ringo Dămureanu Versiunea pentru printare

Ringo DĂMUREANU
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2020-prezent

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.17 DOLJ
data validarii: 21 decembrie 2020 - HCD nr.70/2020

Membru al Biroului Permanent
în sesiunea parlamentara:sep. 2023 - feb. 2024 - Secretar

Formatiunea politica:
AUR-Alianța pentru Unirea Românilor

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar AUR  Vicelider - până în feb. 2021
   Vicelider - din feb. 2024

Comisii permanente
Comisia pentru drepturile omului, culte și problemele minorităților naționale (din sep. 2023)
Comisia pentru muncă și protecție socială (din apr. 2022)
Comisia pentru constituționalitate (feb. 2021 - sep. 2023) - Președinte (din feb. 2021)
Comisia pentru muncă și protecție socială (feb. - mar. 2021)

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul Parlamentar de prietenie cu Sri Lanka  Vicepreședinte
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Bulgaria - din dec. 2022
 Grupul parlamentar de prietenie cu Ungaria 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Estonia 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Marele Ducat de Luxemburg - din dec. 2022
 Grupul parlamentar de prietenie cu Australia 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Ecuador 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Africa de Sud 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Danemarcei 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Statul Plurinațional Bolivia - din dec. 2022
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Serbia 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Letonia 

Activitatea parlamentara în cifre:
Luari de cuvânt:120 (în 82 sedinte)
din care declaratii politice:25 (din care 6 depuse în scris)
Luari de cuvânt în BP: 23 (în 20 sedinte)
Propuneri legislative initiate: 97, din care 1 promulgata lege
Întrebari si interpelari: 122
Motiuni: 1

Biroul parlamentar:
  1. Craiova, Str. Oscar Obedeanu nr. 78, Dolj
  2. Calafat, Str. Tudor Vladimireascu bl. 15, sc. 1, parter, ap. 3, jud. Dolj

Adresa postala: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucuresti marți, 23 aprilie 2024, 5:01
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111 Utilizator:
E-mail: webmaster@cdep.ro